Tradycja dekorowania choinki

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega więc wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, czy w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej również ciastka oraz różnego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje sprawa choinki i dlaczego istnieje tak obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje mnóstwo teorii, które opowiadają o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Przedstawiam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Chociaż w kilka bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w terminie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie kojarząc się do teorii, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się kogoś z Bogiem. System ten już rozpowszechnił się na całkowity świat. Można wtedy powiedzieć, że dziś nie lecz w Polsce, ale jeszcze a innych krajach Europy oraz w Ameryce na ogromna przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Probiox Plus

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na przestrzeni ostatnich 30 lat można zobaczyć sporą przeróbkę w modzie choinkowej. Tak to, dawniej bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane kojarzone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie niestety było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jak dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które posiadały być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów i kolorów świątecznych ozdób jest trudna do opisania, lecz w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno jako mężczyźni, doświadczała zmian w dziedzinie trendów interesujących jej przystrajania. A nie zamieniłoby się to, iż od momentu ubrania pierwszej w przeszłości choinki przez Luthera, system ten dużo dokładnie zakorzenił się w kulturze świątecznej oraz bądźmy możliwość, że nieprędko przeminie.